ابزار صنعتی | نمایندگی ابزار آلات صنعتی | ابزار تراشکاری | پیشگامان صنعت خاور میانه | ابزار آلات دستی | جوش و برش RSS

  تلفن : 66349680 - 021

 بدنه مته مارپیچ از انتهای دنباله تا نوک آن را دربر می گیرد. شیارها بریدگیهای مارپیچی هستند که بر گرداگرد بدنه مته امتداد یافته اند. برای سوراخکاری دستی برنج، برنز یا دیگر مواد نرم مته راست شیار به کار میرود. مته های سه یا چها راهه به ویژه برای گساد کردن سوراخهای ایجاد شده با منگنه، سنبه ماتریس یا مته به کار می روند.

طوقه مته در تمام امتداد طول شیار قرار می گیرد و اندازه درست سوراخ را تعیین می کند. اندازه مته با اندازه گیری فاصله دو نقطه نظیر به نظیر روی طوقه با ریزسنج مشخص می شود.

مجال بدنه درست در پس طوقه مته قرار دارد. این ناحیه که قطر کمتری از قطر مته دارد اصطکاک میان مته و دیواره سوراخ را فرو کاسته و از شکستن مته هم جلوگیری می کند.

نشیمن ناحیه ای از بدنه است که با شیارها بریده نشده و طوقه و مجال بدنه را هم در بردارد.

شیب پشت مجال اندکی را در سوراخ برای مته فراهم می کند و شیب اندکی است در طول بدنه مته که از سر برنده رو به طرف سر زبانه دار مته امتداد دارد و برای ایجاد آن به هنگام ساخت مته بدنه را در نزدیکی انتهای ساقه اندکی کوچکتر می سازند.

 

مته های کم پیچ برای جلوگیری از چسبیدن و گیر کردن براده در شیارهای مته و نیز افزودن بر فضای لازم برای عبور براده شیارهایی بازتر از شیار نته های معمولی دارند. قطر هسته شیار ها در این نوع مته کوچکتر است. این مته ها در هنگام کار به فشار کمتری نیاز دارند و آسانتر در قطعه فرو می روند و گرمای کمتری نسبت به مته های معمولی ایجاد می کنند.

مته های پر پیچ  شیب برش بزرگتری دارند و در سوراخکاری آلومینیوم و بعضی از پلاستیکها دارای ویژگی بهبود یافته ای از نظر انتقال براده به بیرون هستند.

مته های چند قطری از انواع مته های پله ای و دو قطر مختلف یا بیشتر دارند که بر روی پله های پیاپی روی نشیمن دندانه های مته ایجاد می شوند. پله ها با شانه های متعامد یا شیبدار از هم جدا می شوند.

مته هی روغنخور سوراخی سرتاسری در طول مته برای جریان روغناب به نوک مته وجود دارد. در سوراخکاری چدن برای پاک کردن براده و نیز خنک کردن مته گاه از جریان هوا استفاده می شود.

نوک – سر مخروطی شکل یا ناحیه برنده مته مارپیچ است. تیزی نوک مته که لبه تیزی است نقطه مرگ یا جان مته نامیده می شود و عملکردی همچون مته سر تخت دارد و سوراخی به اندازه خود در قطعه کار ایجاد می کند. به همین دلیل قاعده مرسوم این است که ابتدا به عنوان سوراخ راهنما در قطعه کار ایجاد شود تا آن سوراخ مجال مناسبی برای نقطه مرگ مته فراهم سازد و از سر خوردن و لغزیدن مته های بزرگ روی قطعه کار جلوگیری کند و به علاوه برای پیشروی مته در قطعه کار فشار کمتری هم لازم باشد.

لبه های برنده ای که از نقطه مرگ تا محیط نوک مته امتداد دارند لبه های برش نامیده می شوند. این لبه ها با محور مته زاویه استاندارد(مارپیچ) 59 درجه می سازند. بنابراین زاویه کامل نوک مته 118 درجه است. این زاویه بر اساس جنس قطعه ای که باید سوراخکاری شود تفاوت می کند. مته هی مارپیچ همه کاره معمولا مجال لبه 12 تا 15 درجه در حد نهایی قطر مته هستن. مته بون زاویه مجال لبه نمی تواند عمل برش را انجام دهد زیرا گوشت مته درست در ناحیه پشت لبه بر ناحیه تازه تراشیده شده سوراخ مالیده می شود.

 

 

 

درباره ما

مائده دیزاین طراحی لوگو

شرکت بازرگانی پیشگامان صنعت خاورمیانه که بحق بزرگترین شرکت دانش بنیان درزمینه واردات و پخش ابزار آلات صنعتی در سطح خاورمیانه میباشد و بزرگترین بانک اطلاعات ابزار آلات صنعتی را در دل خود جای داده است

آدرس :

آدرس : تهران ، خیابان امام خمینی ، مقابل بیمارستان سینا ، پاساژ رشید 3 ، طبقه اول ، واحد 8
تلفن تماس : 66349680 - 021
فکس : 66349679 - 021
تلگرام : 09122970599  -  09194000702
ایمیل
ساعت کار : 8/30 صبح الی 5 بعد از ظهر

منو