ابزار صنعتی | نمایندگی ابزار آلات صنعتی | ابزار تراشکاری | پیشگامان صنعت خاور میانه | ابزار آلات دستی | جوش و برش RSS

  تلفن : 66349680 - 021

قابلیت ماشینکاری :

قابلیت ماشینکاری یک خصوصیت استاندارد شده و با تعریف معین شده نیست. به طور کلی ، قابلیت ماشینکاری ، توانایی ماده قطعه کار برای ماشینکاری شدن است ،یا به عبارت دیګر اینکه ، یک ماده چه اندازه آسان یا مشکل ، با یک ابزار برشی به شکل یک قطعه کار درمی آید. یک قطعه کار از جنس فولاد با کربن متوسط ، راحت تر از یک آلیاژ مقاوم در برابر حرارت ماشینکاری می شود و برش خاکستری آسان تراز چدن سفید است در حالی که یک فولاد کم کربن چسبنده ، سختتر ازبعضی فولادهای آلیاژی ماشینکاری خواهد شد. اما بخاطر متنوع بودن روشها و شرایط و همچنین توسعه ابزارهای برشی ، مفهوم قابلیت ماشینکاری به طور صریح قابل بیان نیست و نمی توان آن را بسادګی با مقادیر قابل ملاحظه اندازه ګیری کرد. مقایسه بین تمام خصوصیات مواد که روی فرآیند ماشینکاری تاثیر میګذارند به یک بررسی دقیق اما سخت و طاقت فرسا احتیاج دارد و نمیتوان آنها را به راحتی از همه تهیه کنندګان مواد اخذ نمود. متالورژی ، شیمی ، مکانیک ، عملیات حرارتی ، افزودنیها ، ناخالصیها ، پوسته سطوح و سایرخصوصیات مواد قطعه کار روی قابلیت ماشینکاری تاثیر میګذارند ، همانطور که لبه برنده ، ابزارګیرها ، ماشین ابزار ، اجرای عملیات و شرایط ماشینکاری نیز اثر خود را خواهند ګذاشت. مقادیر تعریف شده برای قابلیت ماشینکاری ، حتی در شرایط بسیار ایده آل ، فقط میتواند به عنوان یک راهنما جهت شروع بهینه سازی عمل کند.

به منظور دست یابی به عملیات ماشینکارموفق ، اطلاع از جنس قطعه کار یک عامل اساسی محسوب میشود. اما در اغلب موارد اولویتهایی از قبیل هزینه تولید هر قطعه ، میزان بهره وری و قابلیت پیش بینی عمر ابزار یک مفهوم جدید از قابلیت ماشینکاری ارایه میکنند. برای اجرای عملیات معین ماشینکاری روی تعدادمحدودی از مواد یک کارګاه ماشیتکاری ، باید اولویتهای خود را با توجه به تواناییها و مشکلات ماشینکاری تعیین نماید. برای بهبود قابلیت ماشینکاری ممکن است لازم باشد مواردی مانند : کیفیت ریخته ګری برای خوش تراش کردن مواد جنس ابزار، هندسه ابزار، شرایط قیو و بسته ها یا مایع خنک کاری و ... نیز بهبود یابد.

از دیدګاه وسیعتر قابلیت ماشینکاری به خصوصیت اجرایی ابزار برشی قطعه کار ، دیده میشود کهتوسط منرخهای زیر قابل تعریف است :

·         عمر ابزار

·         شکل  ګیری براده

·         کیفیت سطح

·         میزان براده برداشته شده

·         نیرو/ توان برشی و تمایل به لبه انباشته

 با ترکیب اطلاعات مفید در مورد جنس قطعه کار و آزمایشهای ماشینکاری ارزش ګذاری قابلیت ماشینکاری میتواند برای شرایط خاص یا بسیارعمومی تولید انجام شود. اما آنچه ممکن است در یک شرایط بخصوص قابلیت ماشینکاری خوبی تلقی شود، در شرایط دیګر ممکن است مناسب به نظر نرسد.

به عنوان مثال مقاومت و سختی یک ماده ممکن است تنها شاخص برای قابلیت ماشینکاری نباشد. سایر عوامل از قبیل : ناخالصیها ، مواد اضافی برای خوش تراش کردن ، اجزا متشکله سخت و ساینده ، تمایل به چسبندګی و ... نیز به نوبه خود مهم میباشند. همچنین آنچه ممکن است برای یک ابزار و قطعهکار معین به عنوان قابلیت ماشینکاری بالا تعریف شود ، برای ابزار و یا قطعه کار دیر ضعف قابلیت ماشینکاری محسوب ګردد. بنابراین توانایی وبازدهی قطعه کاری که در حال ماشینکاری است ، به طور وسیعی با چند متغیر قابل تعریف است : جنس قطعه کار ، ماشین ابزار ، عملیات ، ابزار ، مایع برشی ، اطلاعات برشی و ...

ګروهبندی اطلی مواد در برش فلزات به شرح زیر انجام می شود :

1)     فولاد

2)     فولاد زنګ نزن

3)     چدن

4)     آلیاژهای مقاوم در برابرګرما

5)     آلومینیم

6)     فولادهای سخت

7)     تیتانیم

 

درباره ما

مائده دیزاین طراحی لوگو

شرکت بازرگانی پیشگامان صنعت خاورمیانه که بحق بزرگترین شرکت دانش بنیان درزمینه واردات و پخش ابزار آلات صنعتی در سطح خاورمیانه میباشد و بزرگترین بانک اطلاعات ابزار آلات صنعتی را در دل خود جای داده است

آدرس :

آدرس : تهران ، خیابان امام خمینی ، مقابل بیمارستان سینا ، پاساژ رشید 3 ، طبقه اول ، واحد 8
تلفن تماس : 66349680 - 021
فکس : 66349679 - 021
تلگرام : 09122970599  -  09194000702
ایمیل
ساعت کار : 8/30 صبح الی 5 بعد از ظهر

منو