ابزار صنعتی | نمایندگی ابزار آلات صنعتی | ابزار تراشکاری | پیشگامان صنعت خاور میانه | ابزار آلات دستی | جوش و برش RSS

  تلفن : 66349680 - 021

وقتی موادی که بیشترین مصرف را جهت ماشینکاری دارند ، با هدف ارزیابی کردن قابلیت ماشینکاری و بهینه سازی شرایط ماشینکاری مورد مطالعه قرار میګیرند ، باید خواص اصلی آنها و نحوه تاثیرګذاری آنها بر ماشینکاری را در نظر ګرفت.

دیاګرامهای موجود نشان دهنده ګرایش عمومی چهار خصوصیت مکانیکی در ارتباط با تغییر میزان کربن است : A مقاومت کششی ، B سختی ، C مقاومت ضربه ای ( چقرمګی ) و D افزایش طول.

1)    سختی و مقاومت

معمولامقادیر پایین سختی و مقاومت مطلوب میباشند. مواد بسیار چقرمه (Ductile ) در این مورد استثنا می باشند به خصوص زمانی که مشکلاتی بر اثر ایجاد لبه انباشته به صورت کیفیت پایین سطح کار، تشکیل پلیسه (Burr) و کوتاه شدن عمر ابزار بروز میکند. افزایش سختی با روشهایی مانند کشش سرد اثر مثبت خواهد داشت.

2)    مقاومت ضربه ای (چقرمګی) (Ductiliy)

مقاومت ضربه ای پایین عموما مثبت ارزیابی میشود. شکل ګیری براده خوب انجام شده و فرآیند برش از نظر انرژی دارای بازده بالایی است. پایین بودن مقاومت نظری با افزایش سختی همراه است و بالعکس. قابلیت ماشینکاری خوب معمولا حالت متعادلی از سختی و چقرمګی است.

3)    قابلیت هدایت ګرمایی

قابلیت انتقال حرارت به این معناست که ګرمای ایجادشده در فرآیند برش بسرعت از منطقه برش دور میشود. بنابراین از دید ماشینکاری این امر مفید به نظر میرسد. قابلیت هدایت حرارتی میتواند نقش مهمی از نظر قابلیت ماشنکاری ایفا کند اما متاسفانه این خصوصیت مواد ، به جز یک ګروه خاص از آلیاژها بهبود چندانی نیافته است.

4)    کار سختی (Work hardening)

فلزات زمانی که در مرحله تغییر شکل پلاستیک قرارمیګیرند ، مقاومت آنها در سطوح مختلفی افزایش پیدا میکند. میزان افزایش مقاومت به مقدار تغییر فرم و قابلیت ماده برای کار سختی بستګی دارد. کارسختی بالا در یک ماده به معنای افزایش سریع مقاومت در قبال میزان تغییر شکل پلاستیک است. زمانی که فولاد را ماشینکاری می کنیم ، مقدار تغییر شکل به صورت موضوعی به خصوص در اطراف لبه برنده بسیار بالاست. از جمله موادی که دارای کارسختی بالایی هستند میتوان فولاد زنګ نزن آستنیتیک و آلیاژهای مقاوم در برابر ګرما را نام برد. فولادهای کربنی از جمله موادی هستند که مقدار کارسختی آنها بسیار پایین است. کارسختی بالا یک مفهوم دیګر نیز دارد و آن این است که میزان انرژی لازم برای تغییر شکل ماده (نیروی برش ویژه) زیاد است. همراه با کارسختی ، پدیده افزایش سختی لایه نازکی از سطح ماشینکاری شده نیز اتفاق خواهد افتاد.

اګر عمق لایه کارسخت شده برابر سرعت پیشروی باشد ، لبه برنده در معرض تنشهای جدی قرار خواهد ګرفت. ضخامت لایه کارسخت شده و مقدار سختی ، متناسب با میزان تغییر شکل ماده در لبه برنده است. یک لبه برنده تیز با زاویه براده بزرګ ، میزان تغییر شکل راکاهش می دهد. ینایراین هندسه مثبت به کاهش ضخامت لایه و به دنبال آن کاهش تنش روی لبه ، کمک خواهد کرد. اما کار سختی میتواند یک مزیت نیز به شمار رود زیرا این امر باعث کاهش پدیده لبه انباشته خواهد شد.

5)    ناخالصیها (Inclusions)

ناخالصیهای درشت(Macro inclusions) آنهایی هستند که ابعادی بزرګتر از 150 دارند ، این مواد اغلب سخت و ساینده هستند و باید سعی شود مواد قطعه کار تا حد امکان از این ناخالصیها عاری باشند. ناخالصیهای درشت معمولا با فولادهای نامرغوب همراه هستند و منبع ایجاد آنها ، در کوره های تولید فولاد ، تفاله هایی هستند که بخوبی جدا نشده اند. به علت وجود این ناخالصیها، احتمال شکستن ناګهانی ابزار وجود دارد.

 ناخالصیهای ظریف همیشه تا حدی در فولاد وجود دارند. اثر آنها روی قابلیت ماشینکاری را به دو بخش میتوان تقسیم کرد :

  • ناخالصیهای مضر از قبیل اکسد آلومینیم Al2 O3 و کلسیم. این مواد سخت ساینده می باشند.
  • ناخالصیهایی با ضرر کمتر، اکسیدهای آهن و منګنز (FeO ، MnO ) می باشند. قابلیت تغییر فرم این مواد از بخش قبلی بیشتر و آنها می توانند در جریان براده مشارکت نمایند.

ناخالصیهای مفید در سرعتهای برشی بالا سیلیکاتها (Si) هستند. دلیل مفید بودن آنها این است که سیلیکاتها در دمای بالای برش نرم میشوند و بنابراین قادر هستند یک لایه مناسب در منطقه برش ایجاد کند که سایش ابزار را به تعویق بیندازد.

در حال حاضر فولادهای (Calcium-deoxidized) ساخته می شوند که قابلیت ماشینکاری آنها بهبود یافته و این امر با عمل اکسیدزدایی از SiCa (سیلیکات کلسیم) صورت پذیرفته است. به این ترتیب به ناخالصیهایی دست یافته اند که درجه ذوب پایینی دارند و قادر به ایجاد یک لایه محافظ می باشند. این ناخالصیها در حقیقت تنها مواد مفید در سرعتهای نسبتا بالا هستند.

 

 

 

 

 

درباره ما

مائده دیزاین طراحی لوگو

شرکت بازرگانی پیشگامان صنعت خاورمیانه که بحق بزرگترین شرکت دانش بنیان درزمینه واردات و پخش ابزار آلات صنعتی در سطح خاورمیانه میباشد و بزرگترین بانک اطلاعات ابزار آلات صنعتی را در دل خود جای داده است

آدرس :

آدرس : تهران ، خیابان امام خمینی ، مقابل بیمارستان سینا ، پاساژ رشید 3 ، طبقه اول ، واحد 8
تلفن تماس : 66349680 - 021
فکس : 66349679 - 021
تلگرام : 09122970599  -  09194000702
ایمیل
ساعت کار : 8/30 صبح الی 5 بعد از ظهر

منو