ابزار صنعتی | نمایندگی ابزار آلات صنعتی | ابزار تراشکاری | پیشگامان صنعت خاور میانه | ابزار آلات دستی | جوش و برش RSS

  تلفن : 66349680 - 021

زمانی که می خواهید قابلیت ماشینکاری گریدهای مختلف چدن را محاسبه کنید اغلب دقت در ساختار و آنالیز این ماده مفید خواهد بود :

  • کاهش مقدار کربن منجر به پایین آمدن قابلیت ماشینکاری می شود زیرا گرافیت کمتری شکل می گیرد.
  • چدن فریتیک با سیلیس بیشتر قویتر است و دارای چقرمگی کمتری بوده و تمایل آن به تشکیل لبه انباشته کمتر می باشد.
  • افزایش اجزا پرلیتیک در شبکه چدنها باعث مقاومت و سختی بالاتری شده و قابلیت ماشینکاری را کاهش می دهد.
  • هرقدر لایه های چدن پرلیتیک ظریف تر و اندازه دانه ها کوچکتر باشد قابلیت ماشینکاری کمتری خواهد بود.
  • وجود حدود 5% از کاربایدهای آزاد در شبکه به طور موثری باعث کاهش قابلیت ماشینکاری خواهد شد.
  • اثر کاربایدهای آزاد روی قابلیت ماشینکاری در چدن با شبکه پرلیتیک بسیار منفی است زیرا این شبکه ذرات کارباید را در شبکه محصور می کند. این بدان معناست که لبه برنده ابزار برای برش چدن پرلیتیک باید از میان ذرات سخت تر عبور کند در حالی که در ساختار فریتیک ابزار فریتیهای نرم را از ساختار بیرون می کشد.
  • سطوح فوقانی ریخته گری شده معمولا دارای قابلیت ماشینکاری کمتری هستند زیرا ناخالصیها تفاله ها و ماسه های ریخته گری به سمت بالا می روند و در این سطح متمرکز می شوند.

به طور کلی میتوان گفت که : افزایش سختی و مقاومت یک چدن باعث کاهش قابلیتهای ماشینکاری و کاهش عمر ابزار خواهد شد. قابلیت ماشینکاری اکثر انواع چدنها خوب ارزیابی می شود. میزان قابلیت ماشینکاری به شدت وابسته به ساختار چدن است به این ترتیب که چدنهای پرلیتیک سخت تر دارای قابلیت ماشینکاری کمتری هستند. چدن خاکستری دارای براده های کوتاهی است در حالی که چدنهای گرده دار و چکش خوار اساسا دارای براده های بلند می باشند. چدنهای دارای گرافیت ورقه ای و چدن چکش خوار قابلیت ماشینکاری بسیار خوبی دارند در حالی که چدن SG دارای خواصی به این خوبی نیست.

انواع اصلی سایش ها دز هنگام ماشینکاری چدن خوردگی ناشی از سایش چسبندگی و نفوذ (Diffusion) می باشند. سایش اساسا توسط کاربایدها ذرات ماسه و پوسته که سریعتر سرد شده به وجود می آید. خوردگی ناشی از چسبندگی به علت تشکیل لبه انباشته در سرعتهای برشی پایین و دمای کم ایجاد می شود. این چدن فریتیک است که باسانی روی سطح ابزار جوش می خورد و لبه انباشته را ایجاد می کند اما با افزایش سرعت برشی می توان این پدیده را کاهش داد. از سوی دیگر خوردگی ناشی از نفوذ به دما وابسته است و در سرعتهای برشی بالا اتفاق می افتد. این نوع سایش در چدنهای با مقاومت بالاتر ایجاد می شود. گریدهایی که دارای مقاومت بیشتری در برابر تغییر شکل هستند  گرمای بیشتری به وجود می آورند. این نوع خوردگی به واکنش بین چدن و ابزار وابسته است و در نتیجه ماشینکاری چدنها با ابزارهای سرامیکی مورد توجه قرار گرفته که به سطوح با کیفیت بالاتری نیز منجر شده است.

خصوصیات کلی ابزارهایی که باید برای ماشینکاری چدنها مورد استفاده قرار گیرند گرم سختی و پایداری شیمیایی بالا است اما بسته به نوع عملیات جنس قطعه کار و شرایط ماشینکاری به چقرمگی مقاومت در برابر شوکهای حرارتی و مقاومت لایه برنده نیز احتیاج خواهد بود. گریدهای سرامیک به همراه سمنتد کارباید در سطح وسیعی برای ماشینکاری چدنها مورد استفاده قرار می گیرند.

کسب نتایج راضی کننده در ماشینکاری چدن وابسته به این امر است که سایش لبه برنده چگونه توسعه می یابد. کند شدن سریع لبه باعث شکستن آن قبل از زمان پیش بینی شده از طریق به وجود آمدن ترکهای ناشی از حرارت (Thermal crack)خواهد شد. این موضوع نیز منجر به افت کیفیت سطح و موجدارشدن شدید قطعه کار می شود. برای جلوگیری از این مشکل باید سایش سطح جانبی را تحت کنترل گرفته و لبه را تیز نگه داشت.

درباره ما

مائده دیزاین طراحی لوگو

شرکت بازرگانی پیشگامان صنعت خاورمیانه که بحق بزرگترین شرکت دانش بنیان درزمینه واردات و پخش ابزار آلات صنعتی در سطح خاورمیانه میباشد و بزرگترین بانک اطلاعات ابزار آلات صنعتی را در دل خود جای داده است

آدرس :

آدرس : تهران ، خیابان امام خمینی ، مقابل بیمارستان سینا ، پاساژ رشید 3 ، طبقه اول ، واحد 8
تلفن تماس : 66349680 - 021
فکس : 66349679 - 021
تلگرام : 09122970599  -  09194000702
ایمیل
ساعت کار : 8/30 صبح الی 5 بعد از ظهر

منو