ابزار صنعتی | نمایندگی ابزار آلات صنعتی | ابزار تراشکاری | پیشگامان صنعت خاور میانه | ابزار آلات دستی | جوش و برش RSS

  تلفن : 66349680 - 021

زماني که مي خواهيد قابليت ماشينکاري گريدهاي مختلف چدن را محاسبه کنيد اغلب دقت در ساختار و آناليز اين ماده مفيد خواهد بود :

  • کاهش مقدار کربن منجر به پايين آمدن قابليت ماشينکاري مي شود زيرا گرافيت کمتري شکل مي گيرد.
  • چدن فريتيک با سيليس بيشتر قويتر است و داراي چقرمگي کمتري بوده و تمايل آن به تشکيل لبه انباشته کمتر مي باشد.
  • افزايش اجزا پرليتيک در شبکه چدنها باعث مقاومت و سختي بالاتري شده و قابليت ماشينکاري را کاهش مي دهد.
  • هرقدر لايه هاي چدن پرليتيک ظريف تر و اندازه دانه ها کوچکتر باشد قابليت ماشينکاري کمتري خواهد بود.
  • وجود حدود 5% از کاربايدهاي آزاد در شبکه به طور موثري باعث کاهش قابليت ماشينکاري خواهد شد.
  • اثر کاربايدهاي آزاد روي قابليت ماشينکاري در چدن با شبکه پرليتيک بسيار منفي است زيرا اين شبکه ذرات کاربايد را در شبکه محصور مي کند. اين بدان معناست که لبه برنده ابزار براي برش چدن پرليتيک بايد از ميان ذرات سخت تر عبور کند در حالي که در ساختار فريتيک ابزار فريتيهاي نرم را از ساختار بيرون مي کشد.
  • سطوح فوقاني ريخته گري شده معمولا داراي قابليت ماشينکاري کمتري هستند زيرا ناخالصيها تفاله ها و ماسه هاي ريخته گري به سمت بالا مي روند و در اين سطح متمرکز مي شوند.

به طور کلي ميتوان گفت که : افزايش سختي و مقاومت يک چدن باعث کاهش قابليتهاي ماشينکاري و کاهش عمر ابزار خواهد شد. قابليت ماشينکاري اکثر انواع چدنها خوب ارزيابي مي شود. ميزان قابليت ماشينکاري به شدت وابسته به ساختار چدن است به اين ترتيب که چدنهاي پرليتيک سخت تر داراي قابليت ماشينکاري کمتري هستند. چدن خاکستري داراي براده هاي کوتاهي است در حالي که چدنهاي گرده دار و چکش خوار اساسا داراي براده هاي بلند مي باشند. چدنهاي داراي گرافيت ورقه اي و چدن چکش خوار قابليت ماشينکاري بسيار خوبي دارند در حالي که چدن SG داراي خواصي به اين خوبي نيست.

انواع اصلي سايش ها دز هنگام ماشينکاري چدن خوردگي ناشي از سايش چسبندگي و نفوذ (Diffusion) مي باشند. سايش اساسا توسط کاربايدها ذرات ماسه و پوسته که سريعتر سرد شده به وجود مي آيد. خوردگي ناشي از چسبندگي به علت تشکيل لبه انباشته در سرعتهاي برشي پايين و دماي کم ايجاد مي شود. اين چدن فريتيک است که باساني روي سطح ابزار جوش مي خورد و لبه انباشته را ايجاد مي کند اما با افزايش سرعت برشي مي توان اين پديده را کاهش داد. از سوي ديگر خوردگي ناشي از نفوذ به دما وابسته است و در سرعتهاي برشي بالا اتفاق مي افتد. اين نوع سايش در چدنهاي با مقاومت بالاتر ايجاد مي شود. گريدهايي که داراي مقاومت بيشتري در برابر تغيير شکل هستند  گرماي بيشتري به وجود مي آورند. اين نوع خوردگي به واکنش بين چدن و ابزار وابسته است و در نتيجه ماشينکاري چدنها با ابزارهاي سراميکي مورد توجه قرار گرفته که به سطوح با کيفيت بالاتري نيز منجر شده است.

خصوصيات کلي ابزارهايي که بايد براي ماشينکاري چدنها مورد استفاده قرار گيرند گرم سختي و پايداري شيميايي بالا است اما بسته به نوع عمليات جنس قطعه کار و شرايط ماشينکاري به چقرمگي مقاومت در برابر شوکهاي حرارتي و مقاومت لايه برنده نيز احتياج خواهد بود. گريدهاي سراميک به همراه سمنتد کاربايد در سطح وسيعي براي ماشينکاري چدنها مورد استفاده قرار مي گيرند.

کسب نتايج راضي کننده در ماشينکاري چدن وابسته به اين امر است که سايش لبه برنده چگونه توسعه مي يابد. کند شدن سريع لبه باعث شکستن آن قبل از زمان پيش بيني شده از طريق به وجود آمدن ترکهاي ناشي از حرارت (Thermal crack)خواهد شد. اين موضوع نيز منجر به افت کيفيت سطح و موجدارشدن شديد قطعه کار مي شود. براي جلوگيري از اين مشکل بايد سايش سطح جانبي را تحت کنترل گرفته و لبه را تيز نگه داشت.

درباره ما

مائده دیزاین طراحی لوگو

شرکت بازرگانی پیشگامان صنعت خاورمیانه که بحق بزرگترین شرکت دانش بنیان درزمینه واردات و پخش ابزار آلات صنعتی در سطح خاورمیانه میباشد و بزرگترین بانک اطلاعات ابزار آلات صنعتی را در دل خود جای داده است

آدرس :

آدرس : تهران ، خیابان امام خمینی ، مقابل بیمارستان سینا ، پاساژ رشید 3 ، طبقه اول ، واحد 8
تلفن تماس : 66349680 - 021
فکس : 66349679 - 021
تلگرام : 09122970599  -  09194000702
ایمیل
ساعت کار : 8/30 صبح الی 5 بعد از ظهر

منو