ابزار صنعتی | نمایندگی ابزار آلات صنعتی | ابزار تراشکاری | پیشگامان صنعت خاور میانه | ابزار آلات دستی | جوش و برش RSS

  تلفن : 66988500 - 021

در سال 1949 فردي به نام Mitutoyo اولين ليسانس ساخت کوليس را کسب کرد و توليد آن را در همان سال در کارخانه Mizonokuchi در شهر کاوازاکي ژاپن شروع کرد. در سال 1953 کارخانه آن به utsonomiya انتقال يافته و توليد انبوه آن شروع شد. در سال 1956 اين فرد اولين کسي بود که موضوع استفاده از فولاد ضد زنگ را براي ساخت کوليس مطرح کرد. 7 سال بعد در سال 1963 Mitutoyo بيش از يک ميليون کوليس توليد کرد. در همان سال توليد کوليس ساعتي آغاز شد و به دنبال آن کوليسهاي ديجيتالي و سپس کوليسهاي ضد زنگ که در مقابل آب و روغن مقاوم بودند توليد شد. کوليسهاي heavy duty از سال 1961 ساخته شدند. مي‌دانيد که کوليسهايي که طول 450mm و بيشتر را اندازه‌گيري مي کنند به اين نام مي‌خوانند. امروزه کوليسهايي که طول 2000mm را اندازه‌ مي‌گيرند نيز توليد مي‌شود. بدنه اين نوع از کوليسها از فيبرهاي کربني مي‌باشد تا سبک باشند و معضل بزرگ اين کوليسها که سنگيني آنها مي‌باشد را بدين‌گونه رفع کرده‌اند.

قطر داخلي و خارجي يک لوله را نمي‌توان با دقت و به آساني با يک خط کش مدرج اندازه گرفت. براي اندازه گيري دقيق‌تر آنها از کوليس استفاده مي‌شود. کوليس از ترکيب يک خط کش مدرج و يک ورنيه متحک درست شده است. خط کش ورنيه داراي دو شاخک است شاخک‌هاي کوچک براي اندازه گيري قطر داخل و شاخک‌هاي بزرگ براي اندازه گيري قطر خارجي اجسام بکار مي‌رود.

کوليسها بر دو نوع اند : ديجيتال و ساده . نوع ديجيتال آن اندازه ها را بر حسب ميلي متر و اينچ با بيشترين دقت برايتان نمايش مي دهد . ولي نوع ساده آن براي اينچ دو دقت و ميلي متر هم دو دقت اندازه ها را نمايش مي دهد.

خط کش برحسب ميليمتر مدرج شده ورنيه داراي درجه بندي کوچکي است که اغلب شامل 10 قسمت بوده و معادل 9 ميليمتر است يعني 9 ميليمتر در روي خط کش کوچک‌تر است. با اين نوع کولي يه آساني مي‌توانيم تا 1.10 ميليمتر را اندازه بگيريم. دقت اندازه گيري کوليس از تقسيم کردن يک درجه خط کش به تعداد تقسيمات ورنيه به دست مي‌آيد.

برخي ا انواع کوليسها براي اندازه گيري عمق يک تيغه باريک دارند که به ورنيه متصل است و با آن حرکت مي‌کند. اگر صفر ورنيه بر صفر خط کش منطبق باشد انتهاي تيغه بر انتهاي خط کش منطبق مي‌گردد در صنعت براي اندازه گيري قطر گلوله و سيلندر و طول وسايل مختلف از انواع کوليس‌ها با بزرگي‌هاي مختلف استفاده مي‌شود.

 

 

 

درباره ما

مائده دیزاین طراحی لوگو

شرکت بازرگانی پیشگامان صنعت خاورمیانه که بحق بزرگترین شرکت دانش بنیان درزمینه واردات و پخش ابزار آلات صنعتی در سطح خاورمیانه میباشد و بزرگترین بانک اطلاعات ابزار آلات صنعتی را در دل خود جای داده است

آدرس :

آدرس : تهران ، خیابان امام خمینی ، بعد از میدان حسن آباد ، نبش کوچه نجف علیزاده ،مجتمع تجاری لورنزو ، طبقه اول، واحد 11
تلفن تماس :    66988600 - 021  -  66988500 - 021
فکس : 66977500 - 021
تلگرام :   09194000702
ایمیل
ساعت کار : 8/30 صبح الی 5 بعد از ظهر

منو